10 טיפים לחינוך ילדים מפונקים

טיפים לחינוך ילדים מפונקים

מחפשים טיפים לחינוך ילדים מפונקים? להשליט בילדים אחריות, כבוד ואכפתיות? בואו נדבר על כמה שיטות מעשיות, היכולות לעזור לכם לחנך את הילדים. ברגע שתבינו את השיטות, תוכלו לעשות בחירות הורות מושכלות יותר, להימנע מהמלכודות הנפוצות הללו ולוודא חינוך מאוזן יותר עבור הקטנטנים שלכם.

  1. אל תיתנו להם את כל מה שהם רוצים

אחד הטיפים לחינוך ילדים מפונקים הוא לא לספק להם את כל מה שהם רוצים. בין אם מדובר בצעצועים, גאדג'טים או בגדים עדכניים, אתם לא יכולים למלא את כל הבקשות שלהם. אם תביאו להם כל מה שהם רוצים, זה ילמד אותם לצפות שהם יקבלו מה שהם רוצים, מתי שהם רוצים את זה.

  1. הציבו להם גבולות

ילדים זקוקים לגבולות כדי להבין מהי התנהגות מקובלת. אל תאפשרו להם לעשות כרצונם, ללא כל כללים או הגבלות. חוסר גבולות יוביל אותם להאמין שהם יכולים לפעול איך שהם רוצים בלי להתמודד עם השלכות.

  1. הקצו להם מטלות

מתן אחריות ביתית לילדים עוזר להם ללמוד את הערך של עבודה קשה ותורם להתפתחותם. אחד הטיפים לחינוך ילדים מפונקים הוא להקצות להם מטלות שונות בבית. אל תעשו בשבילם הכול, ולמדו אותם להרוויח בעבודה קשה את מה שהם רוצים להשיג.

  1. אל תשבחו אותם יתר על המידה

עידוד ושבחים הם חשובים, אבל שבחים מוגזמים ולא מוצדקים יכולים לגרום לכך שהילד יהיה מפונק. אל תחמיאו להם יותר מדי ללא פרופורציות, ודאגו שילמדו לקבל ביקורת בונה. זה ישמור על האגו שלהם לא מנופח מדי ולא יגרום להם להאמין שהם תמיד צודקים.

 

טיפים לחינוך ילדים מפונקים

 

  1. דעו להגיד לא

בתור הורים אתם בטח יודעים שאתם לא יכולים להסכים לכל דבר שהילדים מבקשים ורוצים. אחד הדברים החשובים שעליכם ללמוד לעשות כדי להפוך אותם למפונקים פחות הוא לדעת מתי לסרב לבקשות שלהם. יכול להיות שבהתחלה זה יעורר אצלם התנגדות וכעס, אבל עם הזמן הם יבינו שאלה החיים. הסבירו להם את הרציונל כדי לעזור להם להבין את חשיבות הפשרה והסבלנות.

  1. תנו להם לחוות אכזבות

החיים מלאים עליות ומורדות וצריך לדעת להתמודד עם אכזבות ועם רגעים קשים. אתם יכולים לנסות להגן ולגונן עליהם, אבל במציאות הם בהכרח יחוו אכזבות מדי פעם. אם הדברים לא הולכים בדרך שבה הם רצו, למדו אותם להבין שזה דבר שקורה ושגם עם זה צריך לדעת להתמודד.

  1. למדו אותם על דחיית סיפוקים

סיפוק מיידי יכול להוביל לציפיות לא מציאותיות. אחד הטיפים לחינוך ילדים מפונקים הוא לדחות להם סיפוקים מיידיים. אל תאפשרו זמני מסכים מוגזמים או אכילת מתוקים חסרת פרופורציות. הגיעו במידת הצורך להדרכת הורים שתעזור לכם להבין איפה הגבולות, וכך תוכלו להציב אותם לילדיכם.

  1. למדו אותם לנקות במהירות עם שואב אבק שוטף

מיומנות מעשית אחת שתוכלו ללמד את ילדכם היא כיצד לנקות במהירות ולהשתמש בשואב אבק גם לשטיפה. ודאו שמשימה זו נעשית על ידם ולא עבורם. זה יחזק את החינוך של הילדים המפונקים ויגרום להם לעבוד בשביל הסדר והניקיון של החדר ושל הבית.

  1. אל תיתנו להם להפריע

כהמשך לנושא של דחיית סיפוקים, ילדים צריכים להבין שהם לא יכולים להגיד את מה שעולה להם לראש באותו הרגע. עליהם ללמוד כללי נימוס בסיסיים, כמו לא להפריע לשיחה ולהתפרץ באמצע שאדם אחר מדבר. למדו את הילדים את ההתנהגות המותרת כדי שהם ילמדו שהצרכים והרצונות שלהם לא חשובים יותר משל אחרים.

  1. אל תתעלמו מהתנהגות רעה

משמעת על התנהגות לקויה חשובה לגידול ילדים בעלי הסתגלות טובה. לכן אסור להתעלם מכל סימן של התנהגות רעה. דאגו לאכוף התפרצויות זעם, גסות רוח או חוסר כבוד. זה ילמד אותם שהם לא יכולים להתנהג בצורה גרועה בלי להתמודד עם ההשלכות.

לסיכום

ברגע שתבינו מהן ההתנהגויות והפעולות התורמות לפינוק של הילדים, זה יכול לעזור לכם לחנך אותם כמו שצריך. השתמשו בטיפים לחינוך ילדים מפונקים, וטפחו חינוך מאוזן ומותאם יותר. אף פעם לא מאוחר מדי לבצע שינויים חיוביים בגישת ההורות שלכם כדי להבטיח שילדכם יגדלו עם תחושה בריאה של אחריות ואמפתיה.

טיפים לחינוך ילדים מפונקים

שאלות? אנחנו כאן לענות

מאמרים נוספים באותו נושא

נגישות